رسیدگی به خودرو


خودرو در دنیای امروز از مهم ترین وسیله های مورد استفاده ی انسان است. با رعایت برخی نکات جزئی می توان قبل از وقوع مشکل خودروی خودتان را تا حد زیادی از پیشامدهای ناگهانی در جاده و هنگام رانندگی ایمن کنید. برای یادگیری این موارد در ادامه با ما باشید.

 

 

سرویس های دوره ای

اولین و اساسی ترین نوع رسیدگی به خودرو سرویس های دوره ای خودرو است. از آنجا که هر شرکت با توجه به کیلومتر طی شده این مسئله را تعیین می کند بنابراین زمان سرویس دهی انواع خودروها با توجه به شرکت سازنده و مدل طراحی خودرو متفاوت است اما به طور میانگین بهتر است هر خودرو هر 12 ماه یک بار یا پس از طی کردن 18000 کیلومتر به طور کامل سرویس دهی شود. سرویس کامل خودرو شامل چک کردن حدود 70 قطعه داخلی و خارجی خودرو می باشد. از مواردی که در سرویس های دوره ای لازم است چک شود میتوان به بررسی موتور، بررسی لاستیک ها، چراغ، فیلتر هوا، کنترل سطح مایعاتی مثل آب رادیاتور، میزان سوخت، روغن ترمز و ... اشاره نمود اما در هر بار سرویس خودرو بهتراست حتما روغن و فیلتر روغن هر دو تعویض شود علی الخصوص اگر به طور مداوم در مکان هایی با ترافیک بالا و آلوده رفت و آمد می کنید بهتر است تعویض روغن و فیلتر روغن ماشین را در فواصل زمانی کمتر از یک سال عوض کنید. با انجام این کار قدرت خودروی شما به طرز چشمگیری افزایش یافته و مصرف سوخت شما پایین خواهد آمد. در صورتی که نیاز به مشاوره بیشتر در هر یک از زمینه های سرویس خودرو داشتید می توانید با امداد خودرو در شیراز در ارتباط باشید.

 

گیربکس

 توجه مداوم به گیر بکس اتومبیل امری بسیاری ضروری است زیرا که عملکرد درست اتومبیل تا حد زیادی به جعبه دنده یا گیربکس بستگی دارد تا آن جا که می توان گفت گیر بکس به اندازه ی موتور خودرو در حرکت اتومبیل به شیوه ی درست موثر است. بنابراین بهتر است هر 50000 کیلومتر واسکازین گیر بکس اتومبیل خود را تعویض نمایید.

 

لاستیک‌ها

 لاستیک ها جایگاه بسیار مهمی در رخداد تصادفات جاده ای دارند. به همین دلیل تعویض سریع لاستیک ها در خودروهای ارزان قیمت و سپس بررسی بالانس لاستیک ها بعد از پیمایش 20000 کیلومتری امری ضروری برای هر خودرو است. سعی کنید هر چهار لاستیک را بالانس کرده و از تنظیم باد لاستیک ها مطمئن باشید، زیرا در صورت تنظیم نبودن باد لاستیک ممکن است فرمان شما کشیده شود. هم چنین باعث کاهش شتاب و در نتیجه افزایش مصرف سوخت اتومبیل شما گردد. در هنگام خرید لاستیک به نو و اصل بودن لاستیک توجه کنید. میزان treadWear درج شده درون لاستیک مشخص کننده میزان چسبندگی لاستیک است. هرچه عدد درج شده کمتر باشد یعنی میزان چسبندگی تایر بیشتر است و لاستیک مناسب تری برای شما محسوب می شود.

 

ترمزها

 چکاپ ترمز که یکی از ضروری ترین قسمت هر خودرو محسوب می شود یکی از حیاتی ترین سرویس دهی خودرو به حساب می رود. تعویض روغن ترمز هر دو سال یک بار پیشنهاد می شود اما بررسی عملکرد لنت ترمز مهم تر است. سعی کنید در صورتی که لنت ترمز خودروی شما رو به اتمام بود سریعا آن را عوض کنید زیرا رانندگی با لنت ترمز رو به اتمام باعث ایجاد خط در دیسک ترمز خواهد شد. هم چنین در هنگام خرید لنت ترمز حتما از مرغوب ترین جنس موجود در بازار انتخاب کنید و هرگز نگران هزینه ی آن نباشید. از دیگر اجزای مجموعه ترمز میتوان به کالیبر ترمز، پیستون ها، بوستر ترمز، دیسک تر مز و ... نام برد که تعویض هر قسمت با کیفیت بالای هر یک میتواند به امنیت خودروی شما کمک بسیاری کند.

 

سیستم خنک کننده

 سیستم خنک کننده که وظیفه ی دفع حرارت اضافی ایجاد شده در موتور خودرو را دارد در وضعیت مطلوب شهری با آب و هوای معتدل باید مخلوطی از ۷۰ درصد آب و ۳۰ درصد ضدیخ در رادیاتور باشد. البته در نظر داشته باشید که سرد کردن بیش از حد موتور خودرو باعث افزایش مصرف سوخت و ساییدن قطعات موتور خواهد شد. دمای مناسب موتور اتومبیل 85 تا 95 درجه است که این عدد در موتورهای مختلف متفاوت است. پس با توجه به موتور خودروی خود از متناسب بودن درجه موتور و میزان سطح مایع خنک کننده مطمئن شوید.

 

سیستم سوخت رسانی

که وظیفه ی تبدیل انرژی شیمیایی سوخت به انرژی محرک اتومبیل را دارد. در صورتی که سیستم سوخت رسانی خودروی شما انژکتوری ست برای چکاپ سیستم سوخت رسانی بهتر است پس از 50 هزار کیلومتر سوزن انژکتورها بررسی و شست و شو شوند. از دیگر اجزای مورد بررسی در سیستم سوخت رسانی میتوان به پمپ هواگیری، فیلتر آب گیر، پمپ تغذیه سوخت، فیلتر سوخت و پمپ انژکتورها اشاره نمود. اگر خودروی شما کاربراتوری ست بهتر است به کاربراتورها رسیدگی نموده و آن ها را شستشوکنید. بدلیل وجود آب و آلودگی در بنزین‌های داخلی بهتر است هر ۱۰ هزار کیلومتر فیلتر بنزین را هم تعویض کنید.

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر